Szabad, kreatív légkört – a lányoknak is!

Az alternatívnak nevezett iskolák népszerűségének növekedése ellenére még mindig tartja magát számos tévképzet ezekkel az iskolákkal és általában az alternatív pedagógiával kapcsolatosan. Ezek közül az egyik legelterjedtebb az az elképzelés, hogy az alternatív iskolák a nyughatatlan, kicsit „problémás”, „hiperaktív”, „fegyelmezhetetlen” gyerekeknek valók – azaz elsősorban a rosszcsont kisfiúknak. Sokakat épp ez tart vissza attól, hogy ilyen iskolába küldjék a gyereküket és nem meglepő módon emiatt sokkal több kisfiút szeretnének alternatívba suliba küldeni szüleik, mint kislányt.

Hiszen némi általánosítással valóban elmondhatjuk, hogy 6-7 évesen a lányok gyakran érettebbek,  fegyelmezettebbek, hosszabban képesek egy helyben ülni, szebben színeznek, rajzolnak – azaz várhatóan jobban fog menni nekik az iskola. Emiatt a lányos szülőkben kevésbé merül fel az a gondolat, hogy ne a poroszos hagyományokra épülő iskolába küldjék „problémamentes” kislányukat.

Pedig az elképzelésnek mindkét fele hibás. Egyrészt szó sincs arról, hogy az alternatív iskolák a nehéz gyerekek gyűjtőhelyei lennének. Hiszen, lássatok csodát, a gyerekek testi és lelki igényihez és érdekelődéséhez jobban alkalmazkodó és a kreativitásuknak nagyobb teret engedő iskolákban – amilyen a Tág Világ Iskola – valahogy a problémásnak bélyegzett gyerekekkel is kevesebb gond van. A titok egyszerű: sokkal könnyebb odafigyelni, ha a feladatok izgalmasak a gyerekek számára és ha a tanítók jobban figyelembe veszik, hogy melyik gyerek miben ügyesebb és miben igényel egy kicsit több figyelmet. Azaz izgalmas tevékenységekkel megszelídíthetőek a kis lurkók.

Még súlyosabb tévedés azonban az, hogy a fegyelmezett kislányoknak automatikusan megfelelő hely lenne egy szigorú, hagyományos iskola. Lehet, hogy a lányok általában szófogadóbbak – de attól még kisiskolásként ugyanúgy szükségük van sok szabad játékra, mozgásra, mesélésre és szabad időre. Hiszen csak a világ változik meg körülöttük egyik pillanatról a másikra, amikor óvodásból iskolásokká válnak. Ők maguk azonban nem változnak meg az egyik napról a másikra. Viszont inkább hagyják, hogy rájuk kényszerítsék a szigorú elvárásokat – ez azonban nem egyszer szorongáshoz, lelki problémákhoz vezet, amelyek akár fizikai tüneteket is eredményeznek (pl. fejfájás, hasfájás). Ahogy mi szülők szenvedünk a munkahelyi stressztől, a lányok éppen úgy szenvedhetnek a szigorú iskolai környezettől!

A Tág Világ Iskolában épp ezért olyan légkört teremtünk, ahol a gyerekeket nem nyomasztják az iskolai feladatok. Persze nem az a cél, hogy  tanulás helyett a lábukat lóbázzák, hanem, hogy olyan témákon keresztül tanuljanak és olyan módszerekkel dolgozzanak egymással, amelyek révén a tanulás izgalmas kalanddá válik. A nap beszélgetőkörrel kezdődik és nem szól a csengő 45 percenként, így a tanárok jobban tudnak alkalmazkodni a gyerekek tempójához. És ha már így sem figyel a társaság, akkor nem a büntető feladat következik, hanem irány az udvar, ahol kis lehet ereszteni egy kis gőzt.

Ha szülőként te is még hezitálsz, hogy milyen iskolában érezné igazán jól magát kislányod, akkor látogass el a Tág Világ Iskolába! Még van néhány hely az ősztől induló első osztályunkba, de a másodikosok, a negyedikesek és az ötödikesek csapatához is csatlakozhatnak még páran. Természetesen a rosszcsont és a kevésbé rosszcsont kislányokat is nagy szeretettel várunk!

És figyelem: az osztályok sokszínűségének érdekében a leendő első osztályba két gyereknek tandíjkedvezményt is tudunk majd biztosítani. Érdeklődjél mihamarabb a részletekről!