A mi jogaink! Emberi jogi foglalkozás az Európai Ifjúsági Központban

Helyem a világban – ez volt a negyedikes Forrás osztály idei első témája. Nagyon komoly és nagyon fontos dolgokról tanultak: a világ különböző tájain élő gyerekek életével megismerkedve, a Földet érintő globális kérdéseket kutatva az alapvető emberi és gyermeki jogok megértéséig jutottak el.

Milyen szükségleteink vannak, mi jelenti a biztonságot számunkra, mi adatik meg mindannyiunknak, és mi csak keveseknek? Mit tehetünk azért, hogy a jövőnk fenntarthatóbb és mindenki számára jobb, élhetőbb legyen? Nehéz kérdések, de a játékos feladatokkal, a csoportmunkával, az egyéni kutatással, az izgalmas olvasmányokkal, filmélményekkel könnyű volt megérteni a lényeget, hogy az emberi jogok mindannyiunkat érintenek, mindannyiunk számára elengedhetetlenek, és mindannyiunkat megilletnek.

A gyerekjogi témát követően a világ sokszínűségét kulturális és vallási nézőpontból is megvizsgálták a gyerekek: az eredetmítoszok olvasgatásától a legnagyobb és legelterjedtebb egyházak, vallások alapvető jellegzetességeinek, ünnepeinek, szokásainak megismeréséig nagy utat tettek meg. Eközben meglátogattak bazilikát, zsinagógát, krisna templomot, tanultak Buddháról, az iszlámról, sok mindent készítettek, kipróbáltak, megízleltek.

A mozgalmas hétköznapokon túl a Forrás osztály az egyik november végi hétvégén az emberi jogok napja tiszteletére a gyerekek jogairól szóló foglalkozáson vett részt a Budapesti Európai Ifjúsági Központban. Az Európa Tanács rendezvényén Mózes Dóra tanárnő vezette a gyerekjogi foglalkozást. Konfliktuskezelés, párbeszéd, együttérzés, nyitottság, megértés – olyan készségeket gyakoroltak a gyerekek a program során, amire mindig szükségünk lehet, és számos örökérvényű tapasztalattal lettek gazdagabbak. Például, hogy több értelme van tárgyalni, mint harcolni egy narancsért… – és sok minden másért.

A közös játék és sok finom narancs elfogyasztása után a gyerekek még a hazánkban élő bevándorlók és menekültek receptjei alapján készült különleges ételeket is megkóstolták, “élő könyveket” kölcsönözhettek, kézműveskedhettek.

Az alábbi képeken is látszik, milyen jól érezték magukat   🙂